תפריט ראשי

מדריך - חלק ב' - כוחו של תת המודע

לפני שנים רבות, אי שם במדבר חי לו נער אינדיאני שהרגיש שקשה לו להתמודד עם אתגרי החיים.

לאחר שחש כי הוא נכשל כמעט בכל תחום, ניגש לסבו הזקן, סיפר לו על הקשיים וביקש את עצתו.

הסב הזקן הקשיב בסבלנות ואז אמר לנכדו: בתוך כל אדם קיימים שני זאבים שמנהלים קרב ביניהם. זאב אחד מייצג את האכזבה, הפחד, החשדנות והעצלנות והזאב השני מייצג את הסיפוק, התקווה, האמונה והיוזמה. הזאבים האלה קיימים גם אצלי והמאבק ביניהם תמיד גובר בכל פעם שאני עומד לעשות מעשה. ואז, בשעת האמת, הזאב הראשון ניצב מולי, מפריע מתנגד ומכלה את כוחותיי והזאב השני עומד לצידי, מחזק, מעודד ועוזר לי להשיג את המטרה.

הנער הצעיר, שדברי סבו נגעו ללבו, הרהר כמה רגעים ושאל: אבל בסוף, סבא, איזה זאב מנצח בסוף?

חייך הסב והשיב: "מי שמנצח בסוף הוא זה שאני מאכיל...".

מוסר ההשכל: המפתח להצלחה טמון באופן שבו אנו חושבים ובסוג המסרים שאנו שולחים אל תת המודע שלנו.

כדי להבין איך ניתן לייצר תוצאות מוצלחות באמצעות גישה חיובית, יש להכיר תחילה את אופן תפקודו הבסיסי של המוח.

כבר בשחר התפתחות הפסיכולוגיה, חילקו הפסיכולוגים את המוח האנושי לשתי יחידות הממלאות תפקיד שונה: המודע ותת המודע.

המודע הוא החלק הרציונאלי, ה"מנהל", שמסוגל לנתח מספר רב של מצבים ולקחת החלטות מושכלות מתוך חשיבה יצירתית, מורכבת ומבוקרת. ואילו תת המודע הוא החלק שכפוף למודע, ה"פועל", שמגיב לאירועים באופן אנסטינקטיבי ומאכלס בתוכו את הדחפים. תת המודע אחראי על כל הפעולות ה"אוטומטיות" שאנו מבצעים, החל מהדופק והנשימה וכלה בכל פעולה בלתי נשלטת אחרת, כולל זו שגורמת לנו לפתוח את המקרר גם כשאנו לא רעבים.

הדינאמיקה בין המודע ותת המודע היא דו כיוונית אך לא סימטרית. המודע שוקל נתונים, מייצר מחשבות, מגיע למסקנות ואז מתכנת את תת המודע על ידי הורדת פקודות שעליו לבצע בצייתנות. תת המודע מעביר כלפי מעלה אל המודע מסרים מיידיים על מצוקות ו"דגלים אדומים" במטרה לשפר את החלטותיו בכל הנוגע להישרדות ולהיחלצות ממצבי לחץ. תפקידו של המודע הוא לבקר את תת המודע, לרסן חלק מהנטייה האימפולסיבית שלו ולקבל את חלקה האחר תוך כדי מציאת הסבר ללגיטימיות שלה ובאמצעות שימוש במנגנוני הגנה אחרים.

לצורך ההתמקדות בנושא שלנו, הפחתת המשקל, נתרכז בנקודה ספציפית שהיא החשובה ביותר: תת המודע בנוי באופן כזה שאינו מערער על הפקודות שהוא מקבל. הוא נטול יכולת שיפוטית לחלוטין ועובד בדומה לרכיב אלקטרוני שתוכנת באמצעות סט של פקודות. כל מה שנצרוב שם יפעל בזמן אמת כתגובה לאירועים סביבתיים. יש לזכור שתת המודע מתייחס לכל הוראה כנכונה, גם היא סותרת את ההיגיון.

כלומר, המחשבות שבהן אנו בוחרים להתמקד, הן בדיוק המסרים שתת המודע שלנו קולט, והוא יעשה את כל שבכוחו כדי להגשים אותן ולהפוך אותן למציאות. ולכן כל מה שאנו צריכים לעשות הוא לדאוג לייצר חשיבה התואמת את המציאות שאותה אנו רוצים להגשים ולבטא אותה בכל הזדמנות במחשבה, במילים ובמעשים. בדרך זו נשתול בתת המודע את הפקודות הנכונות והתוצאות לא יאחרו להגיע.

עכשיו יבואו כל הספקנים ויגידו: "אז מה, אם אני אגיד לעצמי יום ולילה שאני אדם רזה אז אני אהיה באמת רזה?"

שימו לב, התשובה במקרה הזה מאוד ברורה, קצרה ונחרצת - כן !!!

בניגוד לתת המודע, המודע הרבה יותר שיפוטי וביקורתי ואינו מקבל שום דבר כמובן מאליו. המשמעות כאן היא שאם אנו מעוניינים להעביר חשיבה כלשהי מהמודע אל תת המודע כפקודה, יש לעשות זאת באופן שמעורר מינימום התנגדות וביקורת של המודע עצמו. זו הסיבה שחשוב מאוד לעשות זאת באמצעות חשיבה חיובית בלבד, להתמקד ב"מה כן" ולהימנע משליליות. לדוגמא עדיף תמיד להשתמש באמירות כמו "אני אוכל מהיום מזון בריא בכמות נכונה" מאשר "אני לא אוכל יותר שום דבר משמין".

בנוסף יש לזכור כי תת המודע אינו מבין מהם עבר ועתיד והוא מושפע רק מאירועים שקשורים להווה ולכן יש לשנן פעם אחר פעם משפטים בנוסח: "הפעם זה מצליח", "אני מורגל כבר לאכול כמו אדם רזה", "השיטה שלי עובדת" וכו'... 

המסקנה המתבקשת מהדברים היא שעלינו לקחת אחריות על המילים שיוצאות מפינו, הן בקול, כלפי חוץ והן בשיח הפנימי עם עצמנו. כדי שתת המודע שלנו יוביל אותנו ליעדים הרצויים, עלינו להקפיד לבחור את המילים הנכונות והחיוביות שישתלו מסרים רצויים בתת המודע ויובילו אותנו לתוצאה הרצויה. ככל שתתרגלו לייצר מחשבות חיוביות כדרך קבע, כך יועברו ההנחיות הרצויות ביעילות אל תת המודע שיבצע אותן ויהפוך אותן בהדרגה למציאות.

 

המשך לחלק ג'

שרינק © 2019